Grabik – wykopki, fasola, dzwonnica [Kultura OdNowa]
Środa, 6 kwietnia. Grabik – wioska leżąca w centrum gminy Gaworzyce – sam środeczek! Dla jednych może właściwie tylko punkt na mapie, dla innych – miejsce życia. Jak się okazuje – bardzo ciekawe miejsce. Przed spotkaniem z mieszkańcami urządzamy sobie krótki spacer po miejscowości, na który mamy jakieś 15-20 minut. Lubię i cenię te spacery przed, bo dają nam zawsze jakiś punkt zaczepienia. A to krzyż przydrożny, a to takie proste obserwacje typu: mieszkańcy dbają o podwórka, ogródki. Później: boisko – całe w fiołkach (fioletowych i białych), co mi akurat daje wiele radości! W ogóle fajne boisko, w oddali altana i siłownia plenerowa. Wewnątrz wsi, tuż za boiskiem, otoczony murem, dawny cmentarz w kształcie koła i cztery krzyże, pod murem stary jeszcze fragment pomnika. Sam mur – jak przyznają później Panie – miejsce charakterystyczne, można na nim przysiąść i gadać, wspinać się na niego czy „pod murem” umówić.
W świetlicy czekają już na nas trzy Panie, z którymi rozmowa toczy się bardzo miło – otwarte, i są tutaj – bo im zależy, chcą. Czują się zżyte z Grabikiem, to słychać w rozmowie.
Miło się wspomina stare czasy i tradycje kulinarne. Rozmarzyliśmy się wszyscy słuchając o wykopkach, ziemniakach z ogniska. Z masełkiem, z solą – och! Nic więcej nie trzeba! Ale na samym końcu spotkania padło coś więcej, słowo-klucz! Fasoliada! Jestem przekonana, że tak mi, jak i Rafałowi, zaświeciły się oczy. To trzeba pociągnąć! W jakiej formie? Każdy widziałby to inaczej. A jak zobaczą w tym swoją szansę mieszkańcy Grabika? To się okaże, ciekawe czy w ogóle wybiorą tę drogę.
Są też inne – choćby stara dzwonnica – i tu też duże pole do popisu. Wieś ma dużo ciekawych elementów. Widzę ją jako makieta – z jakich materiałów? Tu też pole do popisu mamy dużo. Cermiczna, drewniana, albo łącząca różne naturalne elementy – nawiązując troszkę do florystycznych zamiłowań? A może papier? Tak sobie gdybam.
Jedno jest pewne. Potencjał w Grabiku drzemie naprawdę duży – warto się postarać 🙂
MIEJSCA: świetlica (ładna, odnowiona), boisko, altana, cmentarz, murek, „bukowy las”, stara dzwonnica.